Szolgáltatások
Szakkönyvtár
Levéltári szakkönyvtárunk elsősorban kutatóink munkájának megkönnyítését szolgálja.
A levéltári szakkönyvtár nagyobb arányú fejlesztésére az elmúlt 15–20 évben kerülhetett sor. Saját erőforrásból, különféle pályázatok támogatási összegeiből vásároltunk szakkönyveket, de cserepéldányok, ajándékozás révén is gyarapodott könyvtárunk. Lexikonok, biográfiák, folyóiratok, történeti, néprajzi, társadalomtudományi szakkönyvek a kutatóteremben tanulmányozhatók.
Könyvtári állományunk feldolgozott, dokumentumaink a nagykönyvtár adatbázisában elérhetőek.
Kutatási szabályzat
Alább olvashatja a kutatási szabályzatunkat.
KUTATÁSI SZABÁLYZAT
A.) A levéltárról
1. §. A Dunántúli Református Egyházkerület Levéltára kutatási szabályzata a köziratokról, a közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről szóló az 1995. évi LXVI. tv. (a továbbiakban: Ltv.), az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló az 2011. évi CXII. tv. és a közlevéltárak és nyilvános magánlevéltárak tevékenységével összefüggő szakmai követelményekről szóló 27/2015. (V. 27.) sz. Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) rendelet (a továbbiakban: Lrend.) iránymutatása alapján készült.
2. §. A Dunántúli Református Egyházkerület Levéltára a Ltv. 30. §-ának (1) bekezdése szerint bejegyzett nyilvános magánlevéltár. A kutatási szabályzatot a nyilvános magánlevéltárakra vonatkozó rendelkezések határozzák meg.
B.) A kutatás adminisztrációjáról
3. §. A levéltár iratai jogos igény esetén a levéltár-igazgató engedélyével ingyenesen kutathatók. Jogos igény akkor állhat fönn, ha az iratokat a kutató hivatalos, tudományos, pedagógiai, helytörténeti vagy családkutatási célra kívánja felhasználni.
4. §. A kutatási engedély annak a személynek adható, aki 18. életévét betöltötte, és a levéltári kutatáshoz megfelelő felkészültséggel rendelkezik. A kutató a kutatási engedély aláírásával vállalja, hogy a kutatásra átvett levéltári anyag épségét biztosítja, annak rendjét megtartja. Kiskorú személy a gondviselő által kitöltött és aláírt felelősségvállalási nyilatkozat leadásával jogosult a kutatásra.
5. §. A kutatás megkezdése előtt a kutató regisztrálása a kutatási kérelem kitöltésével kezdődik. A kutatási engedély és a látogatójegy kiadásakor a levéltár nyilvántartásba veszi a kutató adatait: nevét, születési nevét, anyja nevét, továbbá születési helyét és idejét, lakcímét, e-mail címét, telefonszámát, a kutatási téma és időhatár megjelölését.
6. §. Az adatok felvétele és a kutatás engedélyezése az erre a célra bevezetett formanyomtatványon történik, amelyet a levéltár nyilvántartás céljából megőrzi és az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. számú törvény rendelkezései szerint kezeli. A kutatási engedély az adott naptári évre szól, ezért évente megújítandó. Elveszett vagy megrongálódott látogatói jegyet a levéltár díjmentesen egyszer pótol, a továbbiakban 1000 ft díjat számol fel az új látogatójegy kiállításáért.
7. §. A kutató vállalja, hogy publikációiban a levéltárban őrzött és fölhasznált forrásokra a tudományos igényeknek megfelelően hivatkozik, közleményeinek egy példányát a megjelenést követő egy hónapon belül (papíron vagy digitális adathordozón) díjmentesen megküldi a levéltárnak. Amennyiben az Alaptörvény szerinti személyiségi jogokat sértő adatokat hozna nyilvánosságra, viseli az ezzel kapcsolatos anyagi és büntetőjogi felelősséget.
8. §. A látogatói jegy kiadását elutasító döntést az igazgató írásba foglalva, indoklással közli az ügyféllel. A kutatói engedély megtagadása esetén az egyházkerület püspökéhez lehet fellebbezni.
9. §. A kutatói engedély teljes vagy részleges felfüggesztéséről a levéltár-igazgató dönt. A kutatási engedély visszavonható attól a személytől, aki a levéltárból iratanyagot tulajdonít el, a levéltári iratanyagot szándékosan vagy gondatlanságból megrongálja, az iratanyagot engedély nélkül bármilyen formában sokszorosítja, a már rendezett iratanyag rendjét önkényesen megváltoztatja, a levéltári anyag használatára vonatkozó előírásokat és személyiségi jogokat megsérti.
C.) A kutatószolgálatról
8. §. A kutatás előzetes bejelentkezés alapján a levéltár kutatótermében történik.
9. §. A levéltár munkanapokon, kedd–péntek napokon, 9–16 óra között tart nyitva. Hétfői napokon, illetve nyáron augusztrus 1–31. között zárva tart. A levéltár a kutatóterem nyitvatartási idejét, időleges zárva tartását, valamint az intézmény elérhetőségeit, megközelítési módját nyilvánosan is közzéteszi. A kutatóterem felügyeletét a levéltár megbízott munkatársa látja el. A kutatószolgálatot vezető levéltáros minden egyes kutatási esetben köteles a kutatót regisztrálni. Csoportos kutatás esetén a csoport minden tagja köteles beiratkozni. A látogatói jegy igénylése és kiadása formanyomtatványon történik. A kérőlapon az iratok átvételét a kutatóval minden esetben alá kell íratnia.
10. §. A kutatóteremben tilos ételt, italt fogasztani, mobiltelefont használni, hangoskodni, agresszív módon viselkedni, a kutatóterem nyugalmát egyéb módon megzavarni. Étkezésre a kutatóterem előtti étkezőt, társalgót lehet igénybe venni. Kabátot, esernyőt, hátizsákot, bevásárlószatyrot, a hordozható számítógép-táskát az előtérben, illetve az arra kijelölt helyen kell elhelyezni.
11. §. A kutatóteremben és a levéltár épületében dohányozni tilos. Dohányozni csak az udvaron, az e célra kijelölt helyen lehet.
12. §. A kutatótermi levéltáros feladatai: vezeti a kutatótermi nyilvántartásokat; intézi a látógatójegy kiállítását, a kérőlap alapján a kutatók rendelkezésére bocsájtja a megfelelő levéltári segédleteket; tájékoztatást ad a levéltári anyagról; a kikért iratokat a segédletek alapján előkeresi és a kutatónak átadja; másolatokat készít vagy készíttet az iratokról; statisztikát vezet a kutatóterem forgalmáról. A kutató személyes anyagi és büntetőjogi felelősségét fenntartásával felel a kutató számára kiadott iratanyagért. Nem feladata a kutató munkájának részbeni elvégzése (pl. a kutatásra kikért anyag olvasásában való segítségnyújtás, a forrás értelmezése, a szöveg idegen nyelvből való magyarra fordítása, feldolgozása).
13. §. A kutatók munkáját technikai eszközök (fénymásoló, mikrofilmleolvasó, szkennerek, számítógépek), szakkönyvtár, nyomtatásban megjelent és számítógépen hozzáférhető levéltári segédletek segítik. A segédletek használata díjtalan, a másolatok készítése díjszabás szerint fizetendő.
14. §. A levéltári anyag kiadása kutatónapokon 9–14 óra között történik. A kutató számára egyszerre meghatározott mennyiségű irat kérhető és adható ki: az iktatott iratokból egyidejüleg legfeljebb 15 ügyirat, raktári egységenként kiadható anyagnál egyidejüleg legfeljebb 5 doboz; kötetek esetén 5 kötet, mikrofilmek esetén 5 mikrofilmtekercs. Iktatott ügyiratoknál az ügyiratszám szerint kikért mennyiség nem haladhatja meg a 0,5 ifm terjedelmet. Miután a kutató végzett az anyag kutatásával, a kérés megismételhető. A kikért, de kutatásra át nem vett iratanyagot a levéltár 7 napos várakozási idő után reponálja. Amennyiben valamelyik anyagról már készült biztonsági másolat, abban az esetben azt kell a kutatónak kiadni. Az eredeti iratanyag használata nem megengedett, ha az iratanyag fizikai állapota azt nem teszi lehetővé. Ilyen esetben az eredeti irat digitalizált változatát a kutató a kutatótermi számítógépes terminál segítségével tanulmányozhatja.
15. §. A kutatott anyagról a kutató reprodukciót kérhet. Fénymásolat és szkennelés csak korlátozott mennyiségben, az állományvédelmi szempontok figyelembe vételével, a levéltár munkatársai által történhet. A már digitalizált iratanyagról saját eszközzel reprodukció nem készíthető, csak a levéltár által készített másolat használható. Ettől indokolt esetben lehet csak eltérni. A másolatkészítés díjköteles. A reprodukciós díjakat a Másolati szabályzat mellékletében található díjszabás tartalmazza.
16. §. Ha az elkészült fotómásolat publikációs céllal készült, annak közlése a levéltárigazgató engedélyéhez kötött, és eseti megállapítású jogdíj ellenében lehetséges.
17. §. A levéltári iratanyag reprodukálás céljából igazgatói engedéllyel akkor kölcsönözhető, ha azt a levéltár a saját eszközeivel nem tudja elvégezni. Kölcsönözhető továbbá állományvédelmi, restaurálási munkára, egyházfőhatósági felhasználásra (megfelelő igazolással), kutatásra (arra felhalmozott egyházi vagy állami gyűjtemény részére), és kiállításra. Kölcsönzésre csak a levéltárigazgató írásos engedélyének birtokában van lehetőség. A kölcsönző a kölcsönzött levéltári iratanyag iránt teljes, korlátlan felelősséggel bír. A kölcsönzés meghatározott időre szól.
D.) Kutathatóság, kutatási korlátozások
15. §. Tárgyuk alapján az 1995.évi LXVI törvény IV. fejezet 22.§.-a szerint keletkezett iratok közül kutatási korlátozás alá esnek, és csak a 7. §-ban meghatározott engedély esetében kutathatók a következők:
a.) időhatár megjelölése nélkül a „titkos” minősítésű dokumentumok;
b.) a lezárt letétek, melyek kutatási feltéleit a levéltárban elhelyező egyházi hatóság vagy személy a letéti szerződésben határozza meg;
c.) az 1895.október 1. után keletkezett anyakönyvek;
d.) a keletkezésük évét követő 70 év elteltéig az egyházi bírósági ügyiratok;
e.) az 1995. évi LXVI. törvény IV. fejezet 22. §-a szerint a külállamokkal létesített kapcsolatokra vonatkozó iratok; a világi személyek iratai; a lelkészek személyi ügyei – az egyházi szolgálattevők által nyilvánosságra hozott adatok, kimutatások kivételével;
f.) a levéltárigazgató által meghatározott iratok (pl. a restaurálásra szoruló, rendezetlen, fóliázatlan iratok).
16. §. A személys adatokat tartalmazó levéltári anyag a Ltv. 24. § (1) és (2) bekezedése értelmében csak az érintett személyek elhaltát követő 30. év után kutathatók. Ha az elhalálozás pontos ideje nem ismert, akkor a születés évét követő 90. év után – ha pedig sem a születés, sem a halálozás nem ismert, akkor az irat keletkezésétől számított 60. év után válik kutathatóvá a rájuk vonatkozó irat.
16. §. A korlátozás alá eső iratok kutatása esetén a kutatónak külön írásos nyilatkozatot kell tennie, hogy a megismert és kigyűjtott személyes adatokat a személyes adatok védelméről szóló 1992. évi LXIII. tv. 32. §-ában meghatározott módon kezeli és használja fel, és az adatok nyilvánosságra hozatala esetén az esetlegesen felmerülő büntetőjogi és polgári jogi felelősséget vállalja. A nyilatkozatban meg kell jelölni az adatkezelés helyszínét is.
16. §. Az általános időhatárbeli és egyéb kutatási korlátok a levéltár fenntartójának külön engedélyével feloldhatók személyes érintettség, továbbá tudományos céllal történő kutatás esetén. Az ilyen rendhagyó kutatási kérelmek elbírálásához szükséges a személyesen érintett személy írásbeli nyilatkozata, illetve a tudományos kutató esetén a munkáltató vagy megbízó szerv (egyetem, kutatóintézet) megbízó vagy ajánló levele.
14. §. Jelen szabályzat az aláírás napján lép hatályba és a már folyamatban lévő ügyekre is vonatkozik.
Pápa, 2019. szeptember 30.
A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.